ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان یک مداخله رایج برای از دست دادن دندان است. دلایل زیادی برای از دست دادن دندان وجود دارد، از جمله عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، تجمع پلاک و جرم، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه. ایمپلنت دندانی شامل یک ریشه دندان مصنوعی است که در استخوان فک شما قرار می‌گیرد که پایه و ساختاری دائمی و قوی برای دندان جایگزین ایجاد می‌کند. ایمپلنت با سایر گزینه‌های جایگزینی دندان متفاوت است زیرا نه تنها دندان را جایگزین می‌کند بلکه ریشه را نیز جایگزین می‌کند.( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

 

کلینیک دندانپزشکی راحیل
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

هنگامی که دندانی را از دست می‌دهید و آن را جایگزین نمی‌کنید، در نتیجه تغییرات دومینویی ایجاد می‌شود. یک جابجایی کوچک به تغییر دیگری تبدیل شده و این تغییر کل پویایی دندان‌ها و دهان شما را تغییر می‌دهد. جابجایی در بایت شما ممکن است منجر به مشکلاتی در انسداد دندان شده ( روشی که دندان‌ها به هم نزدیک می‌شوند ) و این می‌تواند باعث مشکلات زیادی در دهان و اختلال در سبک زندگی شود.

 

ایمپلنت دندان مزایای زیادی دارد ؟

ایمپلنت دائمی بوده و از آنجایی که برای ترکیب شدن با استخوان طراحی شده‌اند، ظاهر آن‌ها دقیقاً شبیه به دندان‌های خودتان است.

معمولاً استفاده از پروتزهای موقتی و نامناسب، باعث لغزش و حرکت در دهان شده و همین موضوع باعث بیان نامناسب کلمات می‌شوند به طوری که نمی‌توانید به درستی صحبت کنید. با استفاده از ایمپلت می‌توانید بدون نگرانی از این موضوع و سر خوردن دندان در دهان، صحبت کنید.

ایمپلنت نوعی کاشت دندان است و به بخشی از دهان شما تبدیل می‌شود، به همین دلیل بسیاری از مشکلات دندان مصنوعی از بین خواهد رفت.

غذا خوردن با دندان مصنوعی عذاب آور و سخت است. ایمپلنت دقیقا مانند دندان‌های اصلی عمل کرده و می‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی غذاهای مورد علاقه خود را میل کنید.

اگر دندانی را از دست داده‌اید، احتمالاً خط لبخند شما از بین رفته است. ایمپلنت لبخند را به شما بازگردانده و احساس بهتری خواهید داشت.

برای بریج کردن نیاز است که سایر دندان‌ها نیز تراشیده شده و روکش روی آن‌ها قرار داده شود. با استفاده از ایمپلنت دندان‌های مجاور بدون تغییر باقی مانده و دیگر نیاز به تراشیدن و کوچک کردن آن‌ها نخواهید داشت. به این ترتیب در طولانی مدت سلامت سایر دندان‌ها حفظ می‌شوند.

با استفاده از ایمپلنت بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شده و می‌توانید دندان‌های مجاور را نیز به خوبی مسواک و تمیز کنید.

ایمپلنت دوام بالایی داشته و در صورت مراقبت صحیح از آن‌ها تا سال‌ها در دهان شما باقی خواهند ماند.

ایمپلنت نارحتی خارج شدن پروتزهای مصنوعی را از بین برده و دیگر نیازی به چسب‌های نامرتب برای نگه داشتن آن‌ها در دهان نخواهید داشت.

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

حنما این مطلب را هم میپسندید…

کلینیک دندانپزشکی راحیل
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

چه افرادی واجد شرایط ایمپلنت‌ هستند؟ آیا استفاده از این روش محدودیت سنی دارد؟

افرادی که به دلایل مختلف مثل پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ضربه، شکستگی و تصادفات و… دندان‌های خود را از دست داده باشند، واجد شرایط ایمپلنت یا کاشت دندان هستند. ایمپلنت باید در سنی که رشد فکی و استخوانی فرد مورد نظر کامل شده باشد، انجام گیرد؛ در خانم‌ها از 16 و آقایان از 18 سال به بالا انجام عمل کاشت دندان مانعی ندارد، به همین دلیل به‌طور مثال برای نوجوان 12 ساله‌ای که دندان کرسی خود را، که بیش از سایر دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار دارد از دست می‌دهد، ایمپلنت توصیه نمی‌شود، بلکه باید با مراقبت و حفظ سلامت بافت‌های استخوانی و فکی و مدیریت فضا در آن ناحیه به دلیل تمایل دندان‌های اطراف به پرکردن آن توسط دندانپزشک ، اجازه داد سن فرد به میزان مورد نظر رسیده و سپس ایمپلنت صورت بگیرد.

چه زمانی به ایمپلنت دندان نیاز دارید؟

ایمپلنت دندان زمانی ضروری است که شما دندان‌های از دست رفته دارید، اما نمی‌توانید یا نمی‌خواهید پروتز، بریج یا تاج دندان قرار دهید. مهم است که دندان از دست رفته را جایگزین کنید، زیرا عواقب کشیدن دندان و انجام هیچ کاری می‌تواند با گذشت زمان تبدیل به یک مشکل بسیار بزرگتر شود.

ایمپلنت‌های دندانی مزایای زیبایی شناختی زیادی دارند، با این حال، آنها همچنین نقش مهمی ‌در عملکرد کلی دهان شما خواهند داشت. ایمپلنت‌های دندانی از یک بایت سالم پشتیبانی کرده و هر دندان را به درستی در جای خود نگه می‌دارند و در عین حال از استخوان فک سالم حمایت می‌کنند، علاوه بر این از زوال استخوان نیز جلوگیری می‌کنند. هنگامی که دندانی از بین می‌رود یا کشیده می‌شود و جایگزین نمی‌شود، استخوان فک شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که در وهله اول چیزی که استخوان فک را حفظ می‌کند، فشار و محرک جویدن است.

شما ممکن است نسبت به ظاهر و لبخند خود احساس خودآگاهی داشته باشید و ایمپلنت‌های دندان می‌توانند به این امر کمک کنند. عزت نفس و اعتماد به نفس شما مهم است و اینکه بتوانید راحت غذا بخورید ( مخصوصاً در مجامع اجتماعی )، لبخند بزنید و بخندید بدون درد، نگرانی یا خودداری مهم است و تأثیر زیادی بر زندگی شما خواهد داشت.

 

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

حنما این مطلب را هم میپسندید…

کلینیک دندانپزشکی راحیل
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

به طور کلی در شرایط زیر بهتر است که از ایمپلنت دندان استفاده کنید :

 • دندان را نمی‌توان با روش‌های دیگر نجات داد.
 • اگر پروتزهای مصنوعی دارید و علاقه مندید بتوانید درست بجوید، صحبت کنید و بخندید.
 • اگر مایلید کیفیت زندگی بهتری با کاشت ایمپلنت حاصل شود.
 • آسیب به دندان وجود دارد و سایر روش‌های زیبایی ممکن است نامناسب باشند.
 • ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی دندان از دست رفته یا پوسیده به عنوان جایگزینی دائمی برای پروتزهای مصنوعی نصب می‌شوند. آنها معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که بیمار به دلایل بیش از زیبایی به محلول دائمی نیاز دارد.
 • ایمپلنت‌ها می‌توانند از دندان طبیعی تقلید کنند تا بیماران بتوانند به صحبت کردن و خوردن بازگردند، همانطور که قبل از از دست دادن دندان انجام می‌دادند. اگر به دنبال یک محلول زیبایی هستید، ایمپلنت‌ها برای شکاف‌هایی که روکش‌ها و باندینگ کامپوزیت راه حل‌های مناسبی نیستند، مناسب بوده، زیرا ساختاری برای بازسازی دندان وجود ندارد.

پس از آسیب، مجموعه‌ای از دندان‌های بی‌نقص ممکن است به دلیل شکاف‌های ایجاد شده در اثر ضربه، نیاز به ایمپلنت داشته باشند. اگر دندان به سادگی تراشیده شده باشد، باندینگ کامپوزیت ممکن است برای ساختن روی دندان موجود و ایجاد یک ترمیم بدون درز استفاده شود. در جایی که دندان دیگر وجود ندارد، ایمپلنت یک گزینه عالی است، زیرا ساختن یک ساختار محکم که بتوان روکش را روی آن قرار داد ضروری می‌باشد.

آشنایی با روش های کاشت دندان افتاده

همه ی ما می دانیم که مراقبت از دندان ها در حفظ زیبایی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. برای مراقبت از دندان ها لازم است علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان از رژیم غذایی سالمی هم بهره ببریم.

اما با تمام توصیه هایی که در این حوزه در مورد استفاده از مسواک و نخ دندان و هم چنین استفاده نکردن از بعضی مواد غذایی وجود دارد، بیشتر افراد بزرگسال جامعه دچار دندان درد یا از دست دادن دندان می شوند و نیاز به کاشت دندان پیدا می کنند.

علاوه بر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مواردی مانند اسیدی بودن غذا، دندان قروچه کردن، شرکت در مسابقات ورزشی، دلایل ژنتیکی، سیگار کشیدن و استفاده از مواد غذایی کافئین دار می تواند در از دست دادن دندان ها موثر باشند.

در کنار این ها عدم انجام معاینات سالانه دندانپزشکی، بیماری فشار خون، بیماری دیابت و بیماری های لثه و دهان می تواند در نیاز به کاشت دندان تاثیر گذار باشد.

از بین رفتن دندان ها علاوه بر این که از جنبه زیبایی ناپسند است می تواند در غذا خوردن یا حرف زدن مشکلاتی را به وجود آورد. کاشت دندان این مشکلات را برطرف کرده و از ریختن دندان های سالم باقی مانده جلوگیری می کند و هم چنین مانع ابتلا به بیماری های لثه در محل از دست دادن دندان ها می شود.

امروزه با توجه به نیازی که در بخش کاشت دندان به وجود آمده است، دندانپزشکان با استفاده از شیوه های متداول اقدام به این کار می کنند. از جمله روش های پر کاربردی که برای پر کردن جای خالی دندان ها وجود دارد می توان به استفاده از دندان مصنوعی تکی، بریج و ایمپلنت اشاره کرد.

 

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

حنما این مطلب را هم میپسندید…

ایمپلنت دندان
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

روش جدید کاشت دندان آسیاب با ایمپلنت

از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان می توان به ایمپلنت اشاره کرد. وقتی دندانی پوسیده می شود معمولا ریشه ی آن هم از بین می رود. در چنین شرایطی که ریشه از بین می رود هیچ چیزی برای ثابت نگه داشتن دندان جدید وجود ندارد.

بنابراین نیاز به پایه ای نگه دارنده در کاشت دندان وجود دارد. ایمپلنت این کار را در کاشت دندان انجام می دهد. ایمپلنت ها معمولا از جنس تیتانیوم و به شکل یک پیچ هستند که بر روی استخوان فک ثابت می شوند و مانند ریشه عمل می کنند.

وقتی ایمپلنت بر روی استخوان فک قرار می گیرد بعد از مدتی با استخوان فک ترکیب شده و پیوند بین آن دو برقرار می شود. از این جهت ایمپلنت مانند ریشه، دندان را ثابت نگه می دارد و عمل کاشت دندان را امکان پذیر می کند.

معمولا ایمپلنت ها طول عمر بالایی دارند و با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان به مدت زیادی از آن استفاده کرد. طبیعی است که در صورت وارد شدن ضربه، عدم رعایت بهداشت دندان و یا بیماری های لثه ایمپلنت هم مانند دندان طبیعی دچار آسیب می شود.

پس رعایت این نکات بسیار مهم است. در کاشت دندان به روش ایمپلنت ابتدا آن را در استخوان فک قرار داده می دهند و بعد از مدت 3 الی 6 ماهه که ایمپلنت با استخوان پیوند خورد تاج دندان را بر روی آن قرار می دهند.( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

 

کاشت دندان به روش بریج

روش دیگری که در کاشت دندان از آن استفاده می شود استفاده از بریج یا همان روکش دندان است. بریج دندان معمولا از جنس سرامیک، مس یا ترکیبی از هر دو این ها است.

انواع بریج دندان را می توان به روکش فلزی، FPM روکش، روکش سرامیکی و روکش زیرکونیوم تقسیم کرد که متناسب با شرایط کاشت دندان از هر کدام آن استفاده می کنند.

بریج دندان همان دندان مصنوعی است که به کمک دندان های دو طرف در جای خود ثابت می شود.

تا زمانی که دندان های کناری سالم هستند و قدرت ثابت نگه داشتن دندان بریج شده را داشته باشند می توان از آن استفاده کرد اما اگر هر کدام از دندان های کناری دچار آسیب شوند باید روش بریج را با روش های دیگرکاشت دندان مانند ایمپلنت جایگزین کرد. برای این کار دندانپزشک ابتدا دندان های کناری را آماده می کند و با تراش دادن آن ها فضای لازم برای بریج را ایجاد می کند.

سپس مدلی از دندان در آزمایشگاه بریج ساخته می شود. البته مدتی از بریج موقت استفاده می شود تا اگر مشکلی به وجود نیامد در مرحله بعد بریج دائم را قرار دهند و کاشت دندان دائم صورت می گیرد. طول عمر بریج ها در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت شود چیزی حدود 5 تا 15 سال است.

 

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

حنما این مطلب را هم میپسندید…

ایمپلنت دندان
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

در کاشت دندان به روش بریج استفاده طولانی مدت از آن، به دلیل این که دندان های کناری تراشیده می شوند، می تواند برای سلامتی دهان و دندان شما مضر باشد.

حتی ممکن است در کاشت دندانها به این روش، باعث شود که دندان های کناری دچار پوسیدگی شوند و این پوسیدگی به ریشه دندان ها برسد. پس در این روش ریسک مبتلا شدن به انواع بیماری لثه بالا است.

کاشت دندان به روش ایمپلنت به دلیل طول عمر بالاتری که دارد و عدم آسیب رساندن به دندان های دیگر می تواند گزینه ی بهتری باشد. اگر چند دندان در کنار هم از بین رفته اند بهترین روش برای کاشت دندان استفاده از ایمپلنت است و استفاده از این روش باعث می شود، عمل غذا خوردن و جویدن آن راحت تر انجام گیرد. هم چنین از لحاظ هزینه هم می تواند مقرون به صرفه باشد.

قرار دادن روکش در کاشتن دندان طبیعی

روکش در واقع یک نوع ترمیم دندان است که بر روی سطح دندان قرار می گیرد و آن را می پوشاند. به هنگام کاشت دندان با ایمپلنت، روکش را با استفاده از چسب دندان روی ایمپلنت می چسبانند تا دندان ثابت بماند.

چسب مورد استفاده در کاشت می تواند از جنس پودر شیشه یا رزین سنتزی باشد. نوعی از این چسب ها وجود دارد که با نور بنفش روی دندان قرار می گیرند و به این روش فعال می شوند.

کاشت دندان با چسب به این گونه است که چسب با به وجود آوردن مقاومت لازم به هنگام وارد شدن فشار از روکش نگهداری می کند و به این روش کار خود را انجام می دهد.

این چسب ها در دو نوع شیمیایی و غیر شیمیایی برای نگه داری روکش استفاده می شود. چسب های شیمیایی دارای مقاومت بالاتری هستند و روکش را با قدرت بیشتری در جای خود نگه می دارند.

اما زمانی که لازم است روکش را تعویض کنیم به سختی جدا می شوند. بهتر است از این چسب برای زمانی که مقاومت بالا نیاز است مانند بیمارانی که دندان قروچه می کنند استفاده کرد.

 

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

حنما این مطلب را هم میپسندید…

ایمپلنت دندان
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

 

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ابتدا، اجازه دهید مرحله جراحی ایمپلنت دندان را مرور کنیم :

مرحله اول : با بی حسی موضعی محیط دندان بی حس می‌شود. تا زمانی که ناحیه دندان کاملاً بی‌حس نشود، عمل را شروع نمی‌کنیم.

مرحله دوم : فضایی در لثه و استخوان فک شما برای پست تیتانیوم ( ایمپلنت دندان ) ایجاد می‌شود. امروزه دندانپزشکان از برنامه ریزی کامپیوتری سه بعدی برای قرار دادن دقیق ایمپلنت‌ها برای نتایج قابل پیش بینی و طولانی مدت استفاده می‌کنند.

مرحله سوم : پست درج و ایمن می‌شود. یک تاج در بالای آن قرار داده شده تا در طول چند ماه آینده آن را ایمن نگه دارد. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به بهبود لثه‌ها به یک یا دو بخیه نیاز داشته باشید.

نکته کلیدی که در اینجا باید روی آن تمرکز کرد مرحله اول است : بی حس شدن با بی حسی موضعی. این اساساً پاسخ به سؤال شما است که “آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟”

بی حسی موضعی اعصاب اطراف ناحیه ایمپلنت دندان را بی حس می‌کند. با اعصاب بی حس، می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول عمل ایمپلنت دندان خود هیچ دردی را احساس نکنید. البته ممکن است گاهی احساس فشار کنید، اما نباید باعث ناراحتی شما شود. در برخی موارد، برای بیمارانی که در عمل‌های دندانپزشکی اضطراب دارند، از آرامبخش خوراکی استفاده می‌شود.

مدت زمان بهبودی و درمان ایمپلنت‌های دندانی چقدر است؟

اکثر بیماران از ساده بودن جراحی ایمپلنت دندان شگفت زده شده و آن را آسان‌تر از کشیدن دندان می‌دانند. پس از ایمپلنت دندان می‌توانید انتظار داشته باشید که روز بعد به سر کار یا فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

اگر احساس درد کردید، توصیه می‌کنیم از مسکن‌های بدون نسخه مانند ادویل استفاده کنید. مانند سایر روش‌های دندانپزشکی، پرهیز از غذاهای سفت بهترین کار است و استفاده از کیسه یخ می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

زمان التیام پیوند ایمپلنت دندان با استخوان شما ممکن است چهار ماه یا بیشتر طول بکشد. پس از بهبودی کامل، شما برای مرحله بعدی آماده خواهید بود که مرحله ترمیم تاج دندان است.

 

( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین دندانپزشکی شمال تهران ,  بهترین ایمپلنت دندان در زعفرانیه )

ایمپلنت دندان
( کلینیک دندانپزشکی راحیل مجهزترین و کاملترین دندانپزشکی شمال تهران )

 

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی، یک دوره بهبودی وجود دارد که طی آن بافت بهبود می‌یابد و بدن با ایمپلنت سازگار می‌شود. دوره نقاهت برای عمل ایمپلنت به بیمار، سلامت کلی او و میزان کاری که انجام می‌شود بستگی دارد. مانند سایر درمان‌های دندانپزشکی، مراحل و عواملی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، از جمله :

 • ممکن است برای 2 تا 3 روز کمی تورم داشته باشید.
 • برای کمک به بهبودی، روزانه 3 تا 4 بار دهان خود را به آرامی با آب نمک بشویید.
 • در 48 ساعت اول پس از جراحی از خوردن غذای بیش از حد گرم خودداری کنید.
 • حدود 24 تا 48 ساعت به یک رژیم غذایی مایع پایبند باشید.
 • حداقل تا 3 روز پس از ایمپلنت از کشیدن سیگار خودداری کنید.

پس از عمل ایمپلنت دندان، مقداری ناراحتی در بهبودی طبیعی است. بهبودی برای هر فرد متفاوت است و باید نسبتاً بدون درد باشد. اگر در موارد نادر درد شدیدی را تجربه کردید، بهتر است به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید و با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

جمع بندی

اگرچه ایمپلنت دندان می‌تواند قدم بزرگی به نظر برسد، اما فواید آن اغلب بر خطرات بالقوه ایجاد شکاف در دهان شما بیشتر است. کاشت ایمپلنت دندان یک روش معمولی است که نباید دردناک باشد و می‌تواند کیفیت زندگی شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد. پس از نصب ایمپلنت، در صورت مراقبت صحیح از دهان و دندان، آن‌ها می‌توانند تا 20 سال دوام داشته باشند.

بهتر است برای دریافت درمان‌های ایمپلنت به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. اگر فکر می‌کنید نیاز به کاشت دندان یا ایمپلنت دارید، کلینیک دندانپزشکی راحیل می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشاوره در این زمینه، با ما تماس گرفته یا آن را در قسمت نظرات مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس فوری