لمینت دندان و کامپوزیت ونیر

امروزه بیش از هر زمان دیگری درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی مورد استقبال قرار گرفته اند. شاید بتوان سرعت انجام این گونه درمان‌ها که معمولا در یک یا دو جلسه انجام می‌شوند و تاثیر به سزایی که در ظاهر فرد دارند را دلیل این استقبال دانست. در دندانپزشکی زیبایی درمان‌های مختلفی مثل کامپوزیت‌های ونیر، لمینت‌های سرامیکی، بلیچینگ و سایر موارد وجود دارد که به دلیل اهمیت بیشتر کامپوزیت و لیمنت به آن‌ها می‌پردازیم.

 

کلینیک دندانپزشکی راحیل

 

کامپوزیت‌های ونیر:

روکشهای کامپوزیت از پرسلن پودری ساخته شده با رزین مصنوعی ، ایجاد می شوند. کامپوزیت ونیر بدون نیاز به ایجاد تغییرات زیاد روی دندان و یا تراش دندان به آن چسبانده می شوند. دندانپزشک ماده کامپوزیت را که به صورت خمیر می باشد ، در لایه های مختلف تا زمانی که شکل، رنگ و فرم مورد نظر حاصل شود مدل سازی و استفاده می کند.

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه (حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. درمانهای کامپوزیت درمانهای قابل برگشت‌تری هستند زیرا نیاز به تراش دندان در این روش بسیار کم است. همچنین در صورت درمان توسط متخصص این امر و درمان اصولی مواردی مثل التهاب لثه یا بدبویی دهان مشاهده نمی‌شود. کامپوزیتها در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند و به خوبی و با دقت پالیش شوند  دچار تغییر رنگ یا شکستگی نمی‌شوند و عمری بین 10 تا 15 سال را دارند و پس از آن نیاز به ترمیم‌های جزئی خواهند داشت.

 

قبل و بعد کامپوزیت ونیر

 

لمینت سرامیکی :

لمینت سرامیکی پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته می‌شود و در کلینیک توسط دندانپزشک چسبانده می‌شود. پس درمان لمینت با همکاری لابراتوار انجام می‌شود. معمولا حدود دو الی سه هفته زمان می‌برد که لابراتوار کار را آماده کند. در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده به لابراتوار ارسال می‌شود.

در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک روی قالب اعمال و به مطب دندانپزشکی ارسال می‌شود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز می‌شود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال می‌شود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک و بیمار، پروسه چسباندن آغاز می‌شود که خود زمانبر است و ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد. لازم به ذکر است که عمر لمینت‌ها از کامپوزیت‌ها بیشتر هستند و در صورت کار اصولی می‌توانند بین 15 تا 20 سال ماندگاری داشته باشند.

 

قبل و بعد کامپوزیت ونیر

 

 

لمینت و کامپوزیت، کدام بهتر است؟

جواب این سوال به بسیاری از موارد بستگی دارد و کاملا بستگی به شرایط دندان‌های مراجعه کننده دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که کامپوزیت‌های ونیر معمولا باید در اولویت انتخاب باشند، به دلیل اینکه نیاز به تراش دندان در این روش کمتر است و برگشت پذیر هستند، هزینه کمتری برای بیمار دارند و ارزان‌تر هستند و همچنین سرعت درمان بیشتر بود و در بسیاری از موارد در طول یک روز انجام می‌شود. اما در بسیاری از موارد کامپوزیت گزینه‌ای مناسبی نیست و با وجود هزینه بیشتر باید به سراغ لمینت سرامیکی رفت. مثلا در مواردی که دندان‌های فرد بسیار نامرتب است و نیاز به تراشیدن آن‌ها وجود دارد و یا پوسیدگی‌های دندان فرد زیاد است.

 

ارتودنسی و کامپوزیت :

در بسیاری از موارد لازم است که قبل از انجام کامپوزیت، دوره کوتاهی از درمان ارتودنسی در حدود 3 تا 6 ماه طی شود، تا دندان‌ها در قوس مناسب قرار بگیرند و نیاز به تراش دندان حتی الامکان کم شود. پزشک معالج در جلسه مشاوره تمامی این موارد را با مراجعه کننده در میان می‌گذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس فوری